Apie Uostus

Apie Uostus

Nicos uostas

Nicos uostas

Uostas – tai uždara ar pusiau uždara akvatorija su krantinėmis ir prieplaukomis, skirta laivams stovėti, pakrauti/iškrauti, su greta esančiais pastatais ir kitais įrenginiais. Dažniausiai uostas turi sudėtinę dalį – avanuostą.

Avanuostas – sudėtinė uosto dalis, dažniausiai sukurta dirbtinai apsaugoti uosto akvatoriją nuo bangavimo ir vandens srovių. Kitaip sakant avanuostas yra apsauginė siena (vartai) prie įplaukimo į uostą vietos. Laivai į uostą tokiu atveju plaukia tarp uosto ir avanuosto krantinių.

Klaipėdos uostas avanuosto neturi, turi apsauginį molą šiaurės vakarų kryptimi.

Vieni uostai yra įrengti gamtos suformuotuose įlankose, kiti pastatyti dirbtinai. Šiuo požiūriu Klaipėdos uostas yra beveik natūralus, turi uždarą akvatoriją iš rytų ir vakarų saugoma pakrantėmis.

Uostų tipai

Uostai klasifikuojami pagal įvairias charakteristikas. Kokybiniu požiūriu logiškiausias skirstymas yra pagal hidrotechninius įrengimus – krantinių tipus, krantinių technines charakteristikas, krovos tipus, geografinę padėtį, savitą konstrukciją, apsauginių molų išsidėstymą, jūros vartų konstrukciją.

  • Jūrų uostais vadinami uostai, galintys priimti jūromis plaukiojančius laivus.
  • Upių uostai – uostai, kurie priima tik upėmis ir kitais vidaus vandenimis plaukiojančius laivus, pvz., baržas ir kitus mažos grimzlės laivus.
  • Žvejybos uostu vadinamas uostas, kurio uosto įrenginiai specialiai pritaikyti priimti, sandėliuoti ir paskirstyti iš žvejybinių laivų priimamą žuvį.
  • Neužšąlantys uostai – tai uostai, kurių akvatorija žiemos metu neužšąla ir yra naviguojama ištisus metus.

Didžiausi pasaulyje jūrų uostai

  • Niujorko (JAV) – uostas, iš kurio šakojasi visa JAV geležinkelių infrastruktūra, magistraliniai sunkvežimių keliai.
  • Roterdamo (Nyderlandai) – prieplaukų ilgis – 40 km. Perkrauna per 400 mln. tonų krovinių per metus. Roterdamo uostas turi didžiausią pasaulyje naftos terminalą.
  • Pekino (Kinija) – itin greitai atliekantis krovos darbus ir užtikrinantis saugumą. Uosto tarnybos naudoja GPS sistemą.
  • Sidnėjaus  (Australija) – keleivinių lainerių sostinė. Viso pasaulio didžiausių pramoginių laivų lankymo vieta. Itin patogus uostas.
  • Tokijo (Japonija) – svarbiausias objektas Japonijoje.
content_copyCategorized under

No Comments

comment No comments yet

You can be first to leave a comment

Submit an answer

info_outline

Your data will be safe!

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.